Spravedlnost
Božena Správcová
Nakladatel: Host
Obálka: David Mikeš
Rok vydání: 2000
Prolog
Zabil.
Zabíjel. Jestliže docent Lada nelže a skutečně v nás s každým úředním úkonem umře jedna báseň, potom jich Ryt pobil aspoň pět set, ne-li všechny. Masakr, jatka. Polomrtvé trocheje a daktyly vrávoraly na podlahách přepážek a kanceláří a on je drtil podrážkami svých trpasličích mokasínek, cupoval je a dupal po nich tak dlouho, dokud se z mrtvolek nevydrolila písmenka. Nacpal si je do kapes, narval si jimi kufřík, že se nedal zavřít.
Počkal, až se setmí a všichni odejdou domů. V klidu si to vyskládal na svůj Pracovní Stůl, urovnal. Příjemně se tím zahřál. Pustil si k tomu Vangelise.
Dobytí ráje.
A ještě Soumrak bohů.
Teď začala skutečná práce: úplně se tím odrovnal, pot stříkal na všechny strany, záblesky rotující Bílé labutě byly čím dál rychlejší, barevnější. Když už se to nedalo vydržet, mrsknul nůžky do kouta, ještě se tomu trochu pověnoval, a to bylo pak najednou štěstí a smutku! Rozmázl to botou, našel zase ty nůžky, ale nebylo to ono, Ryt mířil výš, mířil přímo k Ní, potřeboval slyšet Její hlas, hovořit s Ní o své tajné mimořádnosti, o mimořádnosti myslitele a dost možná i státníka, potřeboval Ji občas navštívit v Jejích síních a doufal, že Ona to jednoho dne bude, kdo uzná, že… zkrátka všechno, co Ryt bude chtít, uzná. (Protože Ryt chce jedině pravdu.)
Jenže ať se Ji snažil zaujmout jakkoli, zůstávala chladná a nepřístupná, brala na sebe podoby starších žen (jako je moje maminka, myslel si Ryt) anebo čtyřicetiletých chlápků se zlatými hodinkami a vypaseným břichem, nechávala si říkat „paní předsedkyně“, „pane doktore“ a tak.
Zvláštně voněla (střelným prachem?), řinčela řetězy jako o Mikuláši, a tak to bylo správně, tak to měl rád. Její protokoly zvonily ryzím kovem jak – pravdivé básně, něžné i kruté, netečné i morbidní.
Ty svině, ty čubko, já tě kopnu do prdele, až mi posereš špičku, říkával Jí zamilovaně a pak vzal klepeta, která měl pro vlastní potřebu (býval soudním vykonavatelem), soukromě pozlacená docela slušným zlatem (i zlatníkem býval), přicvakl Ji k trůnu, oči Jí nechal zavázané, ale než Ji přivázal za tlusté zrzavé vlasy k lenochu, selhaly mu trenýrky, no tak znovu: Ňamňamňamňam, povzbuzoval se, klepeta rozvalit, kopyta rozhodit. Tadytoto je ten dřík, ta osa světa, to koukáš, ty ludro. Žena jako oliheň! Žena jako, jako. Křehké nerozumné bytůstky jsou to, povzbuzoval se. Ucho, nosní dírka, knoflíková dírka. Ženy jsou jako děti, šupšupšup. Žena je slunce a muž je v její přítomnosti jako máslo, není-liž pravda? Ližliž. Co tam hledáš, Rytku? Nezlob maminku, nebo dostaneš facičku!
Voněla nenávistí stran, kolikrát už jen Ji prosil, aby mu půjčila tu dlouhou středověkou kudlu, párkrát se i pokusil Jí ji sebrat. Vždycky odněkud vyndala náhradní, nikdy nad Ní nevyhrál. Ale nikdy se o to nepřestal snažit, a nikdy ani nepřestane, tak si to slíbil. Člověk je přece zvíře, které může slíbit, no ne? Tím se liší od ostatních živočišných druhů, od nějaké pitomé kočky třeba…
„Už je to hotové, pane Ryt?“ zeptala se laborantka v bílé říze a nakoukla za plentu.
„Ano, sestři,“ probral se Ryt. Podal sestře zkumavku, odložil použitý toaletní papír do smaltované misky a nepoužitý časopis do bílého stojánku na časopisy. Počkat!
No jo, jó, to sem si moh myslet. Sliznice!
Polejvaj si je prej před focením olejem, aby se jim leskly. Nó, ty seš teda smyslná. Jak moje ponožka. Jak chcíplý tenisky. Na to vám tak skočím, vy vytlemen… A jak se při tom tvářej! Jako by jim zrovna odtek mozek do Vltavy. Kdepak, to není nic pro Ryta, takový mršiny ordinérní. Nižší bytosti, řekl bych…, ale už musíme jít, že jo.
Vrátil trenýrky kde byly, zipek a knoflík, pásek, ruce do kapes. Osa světa, hehe-hé.
Za odměnu ji přes podšívku pohladil, osu. Byl s ní dnes velmi spokojen. Udělala mu radost, píšťala. Co si člověk neudělá sám, to nemá, hehehe-hé. A o radosti to platí dvojnásob, že jo. Sako, kufřík, vyšel za plentu.
Slouží takový časopis životu? No mohl by, za určitých okolností, snad. Každej časopis za určitých okolností slouží životu, jinak by nevycházel, ne? Mohl by si takovej někdy sehnat domů, jen tak, pro zajímavost. Pořádně si ho prohlédnout. Co by nemohl? Je přece svobodný občan…
„…svobodný, narozen 30. srpna 1965 v Praze,“ vyplňovala zatím laborantka nějaký papír. „Pročpak to vlastně děláte, pane Ryt, trpíte nějakou nemocí, u které hrozí nebezpečí impotence?“
Ryt se zarděl. „Ne, sestři. Jsem zdráv jako řípa. Ale jistota je jistota, hehe-hé. Mám v plánu mít rodinu až hodně pozdě. A co my víme, že jo? Pak už by to nemuselo být tak kvalitní. A já chci mít kvalitní potomky.“
„To je prozíravé,“ pochválila ho laborantka. Tady to podepište, a platí se vždy na rok dopředu.
„Nó, sestři. Na to nesmíme zapomenout!“ zaševelil žoviálně.
„To nesmíte, pane Ryt. To bychom to pak museli vylejt a všechno úsilí by přišlo vniveč,“ usmála se laborantka a zacvakla ten papír do desek.
I. část – Zrání
O Kosákovi
Kosák byl šéf, ale na první pohled se to na něm nepoznalo. Miloval jen své básně a všechny ty děvenky, co za ním chodily se svými blitíčky a doufaly, že si tím pomůžou ke slávě, mu marně visely na rtech. Chodil zmačkaný a smrděl tabákem na sto honů – zvíře. Možná i prase. Nebo blázen? Říkal, že jeho svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiných. Mluvil tedy pro i proti svobodě a to se Rytovi nelíbilo. Čest, moc a láska žen – to je to, co člověk chce, myslel si Ryt. Oč má člověk usilovat. Slouží to životu? Slouží, a tak je to správné.
Kosákovo umění nesloužilo životu. A nesloužilo-li životu, sloužilo smrti.
Smrti se Ryt bál, jéje, kdo by se nebál. A bál se i Kosáka, jejího sluhy. Smrt a její přisluhovači mu jdou po krku.
Někdy si říkal, že by bylo fajn dostat se Kosákovi na kobylku. Když někdo omezuje mou svobodu, omezuje můj život, že jo?
„Když uvidíš spasitele, tak ho kopni do prdele,“ řekl jednoho dne salónní asociál Kosák a myslel to tak všeobecně.
„Když uvidíš spasitele, tak ho kopni do prdele,“ souhlasil aktivista Ryt a myslel tím hlavně Českou národní banku a ještě pár dalších lidí.
Tehdy si definitivně porozuměli.
O názorech v časopisu Sběr
Časopis Sběr, kterému šéfredaktoroval Kosák, byl časopisem literárním. Leckdo Sběru vyčítal, že nemá žádný názor. Že znevažuje literaturu pubescentními srandičkami a nerediguje.
„Jakej názor, kurva,“ rozčiloval se Kosák. „Má názor knihovna? Copak sme ňáká partaj? Mně teda stačí, když má názor každej zvlášť.“
A taky jo, Kosák tiskl všechno, co bylo gramotně zformulované a nepřitakalo to např. koncentrákům, nebo tak. Tiskl dokonce i to, s čím nesouhlasil, a byl na to jak náleží pyšný.
I to s těmi pubescentními srandičkami byla čistá pravda. Redaktoři se v pravidelných intervalech potili tak dlouho, dokud nějakou takovou nepřivedli na svět a neotiskli. Byli v tom důslední a zároveň i zákeřní: měnili žánry, formy, způsoby. Nejraději měli mystifikace. To byly takové srandičky, jimž se smáli jen oni sami – čtenáři si toho většinou vůbec nevšimli a přečetli to jako kterýkoliv jiný článek. Tak se třeba Sběru podařilo do dějin české literatury vpašovat několik zbrusu nových klasiků. Nebo jednou ročně – a na to se všichni těšili jako malé děti – vytáhli z klobouku jméno některého českého kritika, a jeho jménem pak podepsali úplně všechny články, které v čísle byly. Atd. atd., však si to sami dokážete představit.
Další problém byl s redigováním.
„Ctít autora, přečíst větu třikrát, a když ji pochopíš, nechat!“ radil Kosák.
To byla teorie. V praxi to vypadalo tak, že si své autory rozdělili do čtyř kategorií: A, B, C a Pedres. Áčka, to byli autoři, kteří ovládali nejen čárky, ypsilony a přechodníky, ale i umění zbytečně neplkat – takoví byli jen s úctou přečteni (bylo jich na celém světě asi šest). Béčka tyto věci ovládala rovněž, ale byla roztržitá. Céčkům tu a tam unikal podmět a přísudek, pletli se ve významech některých slov. No a Pedres – to byl pan Pedres. Nad jeho texty vždy seděla půlka redakce, zuřivě kouřila, hodiny si lámala hlavu a hádala se. Čtenáři pak psali pochvalné dopisy, jak pan Pedres nádherně píše. I pan Pedres byl spokojený – své články po vytištění ani moc nečetl.
Tohle redigování se týkalo srozumitelnosti, pravopisu, větné stavby. Názory Sběr nechával bejt – ty prostě neredigoval. A byl na to jak náleží pyšný.
O demarchovi
Demarcha byl vládce Hyperborejské demarchie, země, která nebyla ani demokracií, ani monarchií. Byla demarchií. Její obyvatelstvo žilo v dostatku bez válek a nemocí, pěstovalo ve sklenících lahodnou zeleninu (okurky a rajčata), s přebytky pak obchodovalo v zahraničí. Každý z občanů musel vydávat své vlastní peníze, aby nebyl podoben lupiči, psu či hadu.
„Raději zůstanu dlužen,“ říkávali občané po jednom filozofovi, který se později dost nechutně zbláznil, „než abych platil mincí, která nenese můj obraz.“ Různé peníze pak spolu navzájem vstupovaly do konkurence, soutěžily na trhu peněz. V těch nejlepších (nejkrytějších, nejdůvěryhodnějších) se uzavíraly smlouvy a vyplácely mzdy. Nebyly to žádné bezcenné papírky, ale kartičky s magnetickým zápisem o tom, kolik majiteli kartičky zbývá peněz. Bankovnictví bylo v Hyperboreji naprosto svobodné, banky se netrpěly. Inflace v Hyperboreji nebyla možná – naopak, Hyperborea počítala s deflací. S penězi, ale i s půdou, majetkem, čtverečními metry a nároky to bylo tak, že na počátku bylo Jedno, a to bylo rovným dílem rozděleno mezi jednotlivé obyvatele. V obchodním styku se to pak různě přelévalo – ten víc utrácel, ten víc pracoval – jak kdo pracoval, tak žil. Pokud se v Hyperboreji navýšil počet obyvatel porodem, museli se ostatní Hyperborejci s přírůstkem rozdělit o svůj zlomek jednotky kapitálu a o svou výměru. Rádi to udělali. Když někdo zemřel, propadl naopak jeho kapitál (a půda) státu, což znamenalo, že všem ostatním Hyperborejcům jejich podíl na půdě a majetku automaticky vzrostl. (Porody byly o něco méně oblíbené než úmrtí.) Stát totiž nevydržoval žádnou armádu, neziskový sektor, školství ani zdravotnictví – demarcha na to měl svůj názor, takže nevybíral daně a nepotřeboval tedy ani státní rozpočet. „Stát má za úkol pouze chránit život a majetek svých obyvatel. Co nadto činí, jest legitimizovaným násilím,“ říkával a měl pravdu.
Horší to ale bylo s půdou, to v Hyperboreji trochu nefungovalo. Jak už bylo řečeno, každý Hyperborejec potřeboval k svobodnému životu půdu a také jí příslušný díl vlastnil. Hyperborea byla zpočátku rozdělena na stejnoměrné čtverce a ke každému patřil jeden Hyperborejec. Jak ovšem občané svou půdu dělili a dědili, vznikala nepřehledná situace, která hrozila přerůst v chaos: stačilo, aby pár lidí zemřelo a pár se narodilo, a už jste vlastnili například: 80 cm čtverečních na levém břehu Sázavy, 10,5 m čtverečních v Aši, 9,5 m v Měcholupech, 195 cm na Lhotce a 40 cm ve Stříbře. To je k uzoufání, že?
Hyperborejské noviny byly plné inzerátů na výměnu pozemků, ale výměny byly tak komplikované, že se žádná nikdy neuskutečnila.
Hyperborejská demarchie vznikla v roce 1992, při rozpadu Československa: Stejně, jako se rozdělila Československá státní banka, respektive peníze, které jí příslušely, na českou a slovenskou (přičemž poměr dělení byl dán počtem obyvatel). Podle stejného receptu se tedy od nově vzniklé České republiky (a to se málo ví) odloupla Hyperborejská demarchie. Bohužel území, které si tento stát vymínil, nebylo celistvé, nýbrž rozdrobené mezi 7 lokalit v navzájem spolu nesousedících okresech ČR, vždy po několika desítkách centimetrů čtvercových. To byl patrně jeden z mála geniálních politických tahů, kterého se kdy profesor Klaus dopustil ve funkci ministerského předsedy a za který mu ještě generace Čechů budou vděčit.
Jmění České národní banky tehdy bylo rozděleno v poměru 10 000 000:1, protože Česká republika měla 10 milionů obyvatel, zatímco Hyperborejská demarchie měla obyvatele jednoho. (Demarchu.)
Demarcha, to byl Ryt. A celá tahle transakce se odehrála zejména v jeho hlavě.
O tiché sympatii
S tím se však Ryt nespokojil a vytrvale bombardoval guvernéra státní banky výzvami, aby převedl na konto Hyperborejské demarchie to, co jí náleží, a nenechával tento potenciální mezinárodní konflikt bobtnat. Zároveň bombardoval dopisy i vládu ČR a parlament, aby schválily dodatek k ústavě o tom, že žádný parlament nevydá zákon, který by znemožňoval komukoliv vlastnit a vydávat jakékoliv peníze a vynucovat si v nich smluvní plnění.
Všude ho vyhazovali. Doopravdy si popovídal jedině s Kosákem – ten jediný ho nevyhazoval, naopak: se zájmem a tichým porozuměním salónního kverulanta naslouchal Rytovým příhodám s politickými držkami. Možná se i nevědomky obdivoval jeho vytrvalosti a důslednosti. Tak uplynula trocha času – poměrně spokojeně.